Koalicja Obywatelska złoży w czwartek w Sejmie swój projekt ustawy o ochronie ludności – poinformowali posłowie Robert Kropiwnicki i Tomasz Szymański.

Poseł Kropiwnicki podczas konferencji prasowej podkreślał, że projekt został przygotowany przez ekspertów, strażaków i przy udziale osób ze środowiska obrony cywilnej.

To jest projekt, który ma wspierać samorządy w ich kluczowym działaniu, czyli wspieraniu mieszkańców i ochronie ludności tam, gdzie oni mieszkają. Przywracamy cały mechanizm obrony cywilnej, wzmacniamy system ochotniczych straży pożarnych tak, żeby on był efektywny i wspierał ludzi w sytuacjach zagrożenia – mówił Kropiwnicki.

Szymański, który będzie reprezentował wnioskodawców, podkreślał, że projekt KO wypełnia lukę prawną po uchwalonej w marcu ustawie o obronie ojczyzny, a dotyczy ona właśnie przepisów o obronie cywilnej.

Ustawa zakłada decentralizację całego systemu. To wójt, prezydent, starosta, marszałek województwa wiedzą, jak chronić swój teren, jak wygląda infrastruktura krytyczna, jak wygląda system schronów, a także system ukryć” – mówił poseł.

Koalicja Obywatelska proponuje również przeznaczenie na ochronę ludności 0,5 procent PKB. Rząd z kolei proponuje Fundusz Ochrony Ludności i 0,1 proc. PKB.

Posłowie mają wnioskować do Marszałek Sejmu o procedowanie projektu w trybie pilnym.

Karetka w każdej gminie. Zmiany w ochronie ludności

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl