Osiemnaście jednostek OSP z województwa lubuskiego dzięki środkom unijnym wzbogaci się o nowe samochody ratowniczo – gaśnicze.

We wtorek Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego i Elżbieta Olga Polak – dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Województwa Lubuskiego podpisały umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą ‘Tworzenie systemu ratownictwa i ochrony przed pożarami, powodziami i innymi zagrożeniami poprzez doposażenie OSP w samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalistyczny sprzęt ratowniczy- etap II’.

To niesłychanie ważny projekt w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia krajowego systemu ratownictwa przeciwpożarowego. I jest to kolejny projekt w tej edycji RPO. W regionie od lat stawimy na bezpieczeństwo, dlatego partnerstwo gmin jest niesłychanie ważne – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak

Wartość projektu to 14,6 mln zło, z czego 11,2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Zakłada on zakup osiemnastu średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych dla OSP Mościce, OSP Połęcko, OSP Bytnica, OSP Siedlisko, OSP Trzciel, OSP Bledzew, OSP Białków, OSP Dobiegniew, OSP Słońsk, OSP Rogoziniec, OSP Stare Strącze, OSP Czerwieńsk, OSP Pomorsko, OSP Małomice, OSP Konin Żagański, OSP Trzebiel, OSP Jasień i OSP Lipinki Łużyckie.

Wozy powinny pojawić się w jednostkach między październikiem tego, a marcem przyszłego roku.

To czwarty projekt, który realizujemy na rzecz ochotniczych straży pożarnych, w ramach którego kupujemy samochody. Wcześniej były też projekty związane ze szkoleniami i zakładaniem centrów internetowych. Jednak teraz spełniamy największe oczekiwania strażaków ochotników, czyli właśnie zakup nowych samochodów. Jest to nasze podziękowanie dla nich za to, że społecznie stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubuskiego – powiedziała Elżbieta Olga Polak – dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP.

Warto dodać, że to nie jedyne wozy, które trafią do lubuskich ochotników. W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” czyli za pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji MSWiA i budżetów samorządów druhowie otrzymają 17 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Nowe wozy trafią do lubuskich OSP

Foto. lubuskie.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz