Do niecodziennej sytuacji doszło w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim. Odwołany Komendant Powiatowy PSP wrócił do służby w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej.

Chodzi o 49-letniego Mariusza Gęsickiego w stopniu starszego brygadiera. Służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie pełnił od października 2005 roku. Z Państwową Strażą Pożarną związany jest od ponad 29 lat.

Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Wierzchowski, który sam został powołany na stanowisko z dniem 2 stycznia 2018 r. odwołał Gęsickiego z dniem 25 marca. Decyzja  ‘oparta jest na aktualnej koncepcji kierowania warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego jednostkami szczebla powiatowego’ – napisał Komendant Wojewódzki PSP na początku stycznia w piśmie skierowanym do Starosty Szczycieńskiego.

Zwykle Komendanci po odwołaniu przechodzą do cywila, ale st. bryg. Mariusz Gęsicki postanowił mimo żądań ‘centrali’ pozostać w Państwowej Straży Pożarnej. Tym samym wrócił na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej, zajmował je jeszcze przed powołaniem na Zastępcę KP PSP.

Nie mogłem zgodzić się na działania, jakie się w tej chwili w straży podejmuje. ‘Odchodzą’ naprawdę dobrzy fachowcy. Już brakuje oficerów, kadry dowódczej. A ja… Ja jestem przede wszystkim strażakiem. I mam zbyt wiele szacunku do tej formacji, by po prostu odjeść za ‘ciepłe’ pieniądze, podczas gdy wiek, wiedza i siły pozwalają mi jeszcze pracować – powiedział Gęsicki w rozmowie z Tygodnikiem Szczytno.

Były Komendant, a obecnie zastępca dowódcy zmiany pozostanie w służbie prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy. Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej strażaka ze służby można zwolnić jeśli nabył prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.

W chwili odwołania ze stanowiska Mariuszowi Gęsickiemu brakowało do 30 lat pół roku.

Obecnie Komendą Powiatową PSP w Szczytnie kieruje jako p.o dotychczasowy zastępca komendanta st. bryg. Krzysztof Kosiewski.

Foto. KP PSP Szczytno

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl