Polscy strażacy zakończyli misję w Grecji i powrócili do kraju. W środę 1 września 2021 roku, w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach powitał ich nadbryg. Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w asyście st. bryg. Marka Kamińskiego – Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, nadbryg. Dariusza Matczaka – Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Bogdana Jędrochy – Zastępcę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Podczas spotkania Komendant Główny PSP skierował swoje słowa do strażaków biorącym udział w misji „Chciałbym podziękować za to co zrobiliście, to była wyjątkowa akcja, wielkie wyzwanie logistyczne i ratownicze”. Dowódca grupy „Grecja 2021” – st. bryg. Marcin Kędra przekazał na ręce Komendanta Głównego PSP od greckiego ministra ds. ochrony obywateli pamiątkowy ryngraf w podziękowaniu za udzieloną pomoc w gaszeniu pożarów.

W spotkaniu udział wzięła grupa 143 strażaków z drugiej zmiany, która uczestniczyła w akcji gaszenia pożarów lasów na terenie Grecji w dniach od 23 do 29 sierpnia 2021 roku. Byli to strażacy z woj. dolnośląskiego – 69 osób, wielkopolskiego – 64 osoby, mazowieckiego – 5 osób, małopolskiego – 3 osoby, łódzkiego – 1 osoba oraz śląskiego – 1 osoba. Pierwsza zmiana prowadziła działania w dniach od 9 do 22 sierpnia 2021 roku.

W dniu 7 sierpnia 2021 roku na rozkaz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka zostały zmobilizowane siły i środki wchodzące w skład modułu GFFFV z dwóch województw – dolnośląskiego i wielkopolskiego. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z użyciem pojazdów. W odpowiedzi na prośbę Grecji z naszego kraju do walki z pożarami zostały skierowane siły i środki Państwowej Straży Pożarnej w liczbie 286 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy). Misja strażaków miała w Grecji dwa etapy. Pierwszy, od 11 sierpnia 2021 roku, kiedy prowadzili działania gaśnicze na wyspie Evia. Po tym etapie, greckie władze podjęły decyzje o zakończeniu działań przez wszystkie grupy międzynarodowe. Wtedy, moduł GFFFV Poland rozpoczął fazę demobilizacji i przygotowań do powrotu. 16 sierpnia doszło jednak do nagłego pogorszenia sytuacji pożarowej w rejonie Vilia Attika. Wówczas nasi strażacy przenieśli się w okolice Aten i rozpoczęli 2 etap swojej misji.

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP Katowice

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl