Ponad trzydziestu strażaków zmagało się z pożarem, który wczoraj wieczorem wybuchł w hali odlewni Impexmetal S.A. Aluminium Konin.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Koninie o godzinie 19.34.

Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, że ciekłe aluminium wypływające z pieca hutniczego w hali odlewni uszkodziło instalację hydrauliczną i chłodniczą pieca, co spowodowało wyciek oleju hydraulicznego oraz silne zadymienie w hali

Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego weszli do budynku i podali proszek gaśniczy, co spowodowało stłumienie płomieni. W celu schłodzenia ciekłego aluminium będącego jeszcze w kadzi podjęto decyzję o dorzucaniu do niej zimnego aluminium, co spowodowało spadek temperatury. Następnie na rozlany olej hydrauliczny podano pianę ciężką. Powyższe działania pozwoliły na ugaszenie pożaru oraz ograniczyły jego rozprzestrzenianie się na pozostałą część hali – informuje kpt. Sebastian Andrzejewski ze straży pożarnej w Koninie. Wcześniej próbę gaszenia pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego podjęli pracownicy, ale okazała się ona nieskuteczna.

W działania zaangażowano strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Koninie z kontenerem proszkowym, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Koninie, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu z kontenerem proszkowym, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Turku z agregatem proszkowym oraz druhów z OSP Chorzeń. Obecna była również Grupa Operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i Komendant Miejski PSP w Koninie.

Nikomu nic się nie stało.

Foto. JRG 1 Konin

o autorze

Redakcja/Łukasz