Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach. Zaangażowane zostaną służby podległe MSWiA, w tym Państwowa Straż Pożarna.

Jako pierwsi w Europie wdrażamy takie kompleksowe rozwiązania. Będzie się to po części wiązało ze zmianą organizacji ruchu na przejściach granicznych. Apeluję do wszystkich o cierpliwość i przede wszystkim o odpowiedzialność – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Punkty kontroli sanitarnej na początku powstały na czterech przejściach z Niemcami i jednym z Czechami, później ma być zabezpieczona cała granica. Będą one działały całodobowo, w każdym punkcie znajdą się głównie funkcjonariusze Straży Granicznej, ale również policjanci, strażacy Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrolowane mają być wszystkie środki transportu zbiorowego, czyli np. autokary i busy.

Na miejscu będzie ambulans, który w razie zdiagnozowania kogoś, będzie służył do transportu do szpitala – wskazał Kamiński. 

Jeden z takich punktów powstał w miejscowości Gorzyczki, na granicy z Czechami. Foto. Kraków112.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz