Nie od października, a od listopada ma stać się obowiązkowy w Polsce korytarz ratunkowy. Projekt ustawy kilka dni temu trafił do Sejmu.

W poniedziałek 16 września do Kancelarii Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy ratunkowych oraz jazdy ‘na suwak’.

Regulacja ma doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy poprzez dokładne określenie zasad tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym – informował resort na początku września.

W przypadku jazdy na suwak przepisy określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Początkowo Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało, że zmiany dotyczące korytarza ratunkowego wejdą w życie z dniem 1 października, teraz nowy termin to 1 listopada 2019 r. Część dotycząca jazdy ‘na suwak’ ma wejść w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Posłowie zajmą się projektem dopiero w październiku, po wyborach parlamentarnych.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl