WORLD POLICE AND FIRE GAMES, czyli „olimpiada” służb mundurowych – czterokrotna mistrzyni świata, w tym również rekordzistka świata z 2009 roku z Vancouver. Mistrzyni Europy Strażaków w bieganiu po schodach w pełnym umundurowaniu. Najtwardsza Kobieta strażak w Europie w 2018 roku. Niewątpliwie najbardziej sportowo utytułowana kobieta, pełniąca służbę w Państwowej Straży Pożarnej i prawdopodobnie jeden z najbardziej utytułowanych sportowców wśród strażaków w Polsce. Wiadomo już o kim mowa?

Kpt. Agnieszka Wojciechowska na co dzień pełniąca służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 od 10 lat związana jest z krakowską strażą pożarną. „Zawód strażaka jest fascynujący. Niekiedy zaskakujący. Każda służba jest inna” opowiada kpt. Wojciechowska. Dodaje, że „zawód strażaka to ludzie, na których możesz liczyć, z którymi jeździsz na ćwiczenia i do akcji. A dla mnie dodatkowo zawód strażaka to sport, gdyż sprawność fizyczna to coś, co w przypadku kobiety, chcącej pracować w takim zawodzie, jest sprawą priorytetową”.

Agnieszka od dziecka była związana ze sportem, odnosząc największe sukcesy w szczypiorniaku. W 2005 roku dostała się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, gdzie zaczęła rozwijać sportowe pasje. „Okres studiów w SGSP wspominam bardzo dobrze. Jest dużo nauki, ale dzięki dyscyplinie związanej z mundurowym charakterem szkoły, miałam możliwość trenować.” Sportem wiodącym w przypadku Agnieszki było pływanie. Pod okiem bryg. Piotra Wawrzynkiewicza Agnieszka zaczęła zdobywać medale na Mistrzostwa Polski służb mundurowych. Zaraz po studiach, gdy trafiła na JRG 3 w Krakowie, poleciała na Mistrzostwa Świata do Vancouver w Kanadzie. Tam ustanowiła rekord świata na ergometrze wioślarskim na dystansie 2000 m. „Wioślarstwo fascynowało mnie na długo przed rozpoczęciem studiów w SGSP, ale dopiero w szkole mogłam przyłożyć się do treningów naprawdę mocno”. Cyklicznie co 2 lata odbywają się zawody World Police and Fire Games.

W Nowym Jorku w 2011 oraz w Dublinie w 2013 roku potwierdziła, że w wioślarstwie nie ma sobie równych zdobywając złoto na tym samym dystansie. Dwa lata później w Waszyngtonie w pływaniu zdobyła złoto na swoim koronnym dystansie 100 m stylem klasycznym i tym samym kończąc z pływaniem, otworzyła nowy rozdział w swoim życiu rozpoczynając przygodę z Firefighter Combat Challenge.

„Żaden sport w życiu nie nauczył mnie tyle pokory co FCC. Mocne starty na torze FCC i jeszcze cięższe treningi, spowodowały, że ‘zapaliłam’ się na nowo”. Obecnie Agnieszka z sukcesami startuje na arenie krajowej, ale również na świecie całkiem dobrze sobie radzi z konkurencją. „Ten sport to nie tylko siłownia, bieżnia i godziny na treningach. To sposób na życie, który przekłada się później na służbę. W sezonie wszystko podporządkowane jest pod FCC – treningi, dieta, nawet wyjazd na wakacje.”

Kolejny sezon zapowiada się interesująco. „Mam plan wystartować na kilku ciekawych edycjach zawodów FCC w Europie oraz pierwszy raz wylecieć na Mistrzostwa Świata do Stanów Zjednoczonych. Już rozpoczęłam treningi pod okiem świetnego trenera z Krakowa. Mam swój cel w tym sezonie i wraz z trenerem robimy wszystko, by go zrealizować”. Agnieszka od nowego roku należy również do Fire – Max Team, który wspiera strażaków z Polski w osiąganiu najwyższych celów. „Dzięki ciężkiej pracy i osiąganym sukcesom otrzymałam wsparcie, dzięki któremu mogę w dalszym ciągu rozwijać swoje sportowe pasje, za co jestem bardzo wdzięczna Sponsorom”.

o autorze

Redakcja