W województwie mazowieckim zakończyło się dzisiaj przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

Przełączanie numeru 998 rozpoczęło się 20 maja w Warszawie i zakończyło się dzisiaj. O godzinie 10 numer został przełączony w Przysusze, o 11 w Szydłowcu, a o 12 w Zwoleniu.

Teraz dzwoniąc na 998 w Warszawie dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, a z pozostałych powiatów na terenie Mazowsza do CPR w Radomiu.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne za pośrednictwem systemu teleinformatycznego powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny – powiedział Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody.

W tym miesiącu numer alarmowy zostanie przełączony w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

W 2018 roku do CPR-u został przekierowany numer 997, a na 2024 rok planowane jest przeniesienie numeru 999.

Foto. ilustrujące M. Fuhrmann

 

o autorze

Redakcja/Łukasz