Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzymał dzisiaj certyfikację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako siódmy na świecie zespół ratunkowy prowadzony przez organizację pozarządową.

W skład Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzi ponad 100 wolontariuszy doświadczonych w pracy poza granicami Polski: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy GOPR oraz wspierający ich pracownicy humanitarni PCPM. Wyjazd polskiego szpitala polowego jest możliwy tylko po otrzymaniu zgody WHO lub ministerstwa zdrowia kraju, dotkniętego katastrofą. Współpraca z WHO oznacza także, że natychmiast po przyjeździe polscy lekarze otrzymują pełne uprawnienia medyczne od miejscowego ministerstwa zdrowia.

Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób – poinformowało PCPM

Jest to efekt kilkuletniej pracy zespołu pracowników i wolontariuszy PCPM, którzy oprócz wyposażenia przygotowali także kilkaset stron standardowych procedur operacyjnych, wymaganych przez WHO zarówno do wysłania takiego zespołu, jak i prowadzenia działań leczniczych – skomentował dr Wojtek Wilk, prezes PCPM.

Foto. PCPM

o autorze

Redakcja/Łukasz