We wtorek 27 sierpnia w miejscowości Otałęż w powiecie mieleckim odbyły się ćwiczenia modułu pomp wysokiej wydajności HCP ‘RZESZÓW’ pod kryptonimem ‘MIELEC 2019’.

W ćwiczeniach udział wzięły wydzielone siły i środki z komend Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, Dębicy, Jasła, Jarosławia, Kolbuszowej, Mielca, Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka, Stalowej Woli i Tarnobrzega. Dowódcami grupy liczącej 40 strażaków zostali st. kpt. Robert Cisło z komendy wojewódzkiej PSP w Rzeszowie i mł. kpt. Paweł Krzyśko z komendy miejskiej PSP w Rzeszowie.

Scenariusz ćwiczenia zakładał likwidację zagrożeń powstałych w wyniku powodzi w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej.

Zakres ćwiczenia obejmował:

  • doskonalenie alarmowania, dysponowania i koncentracji sił i środków wchodzących w skład modułu HCP,
  • sprawdzenie rzeczywistych czasów dojazdu wytypowanych sił i środków wchodzących w skład modułu HCP w wyznaczone miejsce koncentracji,
  • doskonalenie formowania modułu HCP do wyjazdu oraz alarmowego przemieszczania się w kolumnie,
  • praktyczne sprawdzenie zasad delegowania strażaków PSP do pełnienia służby poza granicami państwa w ramach modułu HCP,
  • organizację bazy operacji modułu HCP,
  • sprawdzenie organizacji zabezpieczenia logistycznego na potrzeby modułu HCP.

W trakcie ćwiczeń strażacy sprawdzili również możliwości nowej pompy wysokiej wydajności Global Pump P530 o wydajności 53 000 litrów na minutę, wchodzącej w skład modułu, która znajduje się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Mielcu.

Obecnie Państwowa Straż Pożarna posiada cztery moduły pomp wysokie wydajności, tworzą je wydzielone siły i środki PSP z województw: śląskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i lubuskiego.

Foto. bryg. Marek Gawlak, KP PSP w Mielcu