W ramach akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka razem z kadrą i studentami Szkoły Głównej Służby Pożarniczej czytała utwór „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Dzisiaj w Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie. Potem Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda udali się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, gdzie wspólnie z władzami uczelni i studentami przeczytali nowelę Henryka Sienkiewicza.

Przede wszystkim bardzo dziękujemy za zorganizowanie Narodowego Czytania właśnie tutaj, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, która ma wielką tradycję, ale która też jako szkoła formacji, cieszącej się największym zaufaniem społecznym, największym szacunkiem społecznym chyba ze wszystkich służb, jest bardzo dobrym miejscem na Narodowe Czytanie. Dziękujemy, że Państwo je tutaj zorganizowaliście, tym bardziej że wiemy, że przybyliście tutaj prosto ze zgrupowania w Kampinosie, więc to, że możemy być tutaj z Wami jest dla nas wielką radością – powiedział Andrzej Duda.

Z kolei nadbrygadier Paweł Kępka w swoim wystąpieniu podkreślił, że wizyta Pary Prezydenckiej to wyjątkowy moment dla uczelni, bo odwiedziła ja po raz pierwszy w historii szkoły, sięgającej okresu tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.Foto. KPRP

o autorze

Redakcja/Łukasz