Lotniskowa Straż Pożarna Lotniska Chopina w Warszawie oficjalnie otrzymała dwa samochody ratowniczo – gaśnicze i schody ewakuacyjne. Prezentacja odbyła się w piątek 12 kwietnia.

Ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze Pantera wyprodukowane zostały przez firmę Rosenbauer. Na wyposażeniu pojazdów znajduje się m.in. zbiornik wody o pojemności 13 200 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1520 litrów, autopompa o wydajności 9310 litrów na minutę przy ciśnieniu 10 bar, agregat proszkowy z linią szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe umieszczone nad kabiną o wydajności 9310 l/min i zasięgu rzutu 100 m, działko wodno-pianowo-proszkowe umieszczone przed kabiną i dwie linie szybkiego natarcia. Jedna Pantera waży ponad 36 ton, do 80 km/h rozpędza się w 26 sekund, a prędkość maksymalna to 126 km/h.

Wozy otrzymały coś, co staje się powoli tradycją w Lotniskowej Straży Pożarnej – specjalne malowanie. Pantera z numerem ‘5’ na bokach posiada Orła, który ma symbolizować zwycięstwo, a Pantera z numerem ‘8’ Husarię, symbolizującą ponadprzeciętną odwagę i skuteczność.

Wartość obu pojazdów to 6 mln 537 tysięcy złotych brutto. Zastąpiły wysłużone już samochody Continental Eagle Six z 1999 roku.

Kolejna nowość to schody ewakuacyjne na podwoziu MAN 33.500 również wyprodukowane przez Rosenbauera. Czas rozstawienia z pozycji transportowej do maksymalnej wysokości, czyli ponad 10 metrów wynosi 50 sekund. Posiada system kamer, elektryczne zwijadło wężowe 60 m węża sztywnego, podpory z systemem ARL i skrzynię sprzętową umieszczoną za kabiną.

To pierwszy taki pojazd w kraju i w tej części Europy. Kosztował 3 mln 924 tys. zł brutto.

Lotniskowa Straż Pożarna Lotniska Chopina to obecnie 140 strażaków w Zespole Podziału Bojowego (w tym roku prawdopodobnie wzrośnie do 160), po trzech pracowników w Zespole Prewencji i Wsparcia Technicznego, po dwóch pracowników w Zespole Szkoleń i Administracji i jeden pracownik do spraw Operacyjnych. Na każdej zmianie jest Dowódca Kompanii, dwie osoby obsady Fireroom, jedna osoba obsady Punktu Alarmowego i 25 strażaków. Komendantem LSP jest Piotr Sitnicki, który przez 28 lat był funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej.

Warto dodać, że władze Lotniska zainwestowały w ostatnim czasie kolejne środki w rozwój LSP. W latach 2020 – 2021 firma Rosenbauer dostarczy jednostce cztery ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze 6×6 o wartości prawie 16 milionów złotych. W planach jest również budowa poligonu, ale o tym niebawem na naszej stronie.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl