W ostatnim czasie do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Warszawie trafiły dwa nowe samochody specjalne.

Pierwszy z nich to ciężki samochód ratownictwa technicznego zabudowany przez firmę Szczęśniak na podwoziu Scania P450 6×6. Z tyłu pojazdu umieszczony został żuraw hydrauliczny HMF 2820K RCS o maksymalnym udźwigu 5730 kg i maksymalnym wysuwie 10,3 m. Natomiast z przodu znajduje się wyciągarka hydrauliczna o uciągu 8172 kg.

Wyposażony jest między innymi w generator prądu o mocy 20 kVA, przenośny agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, maszt przenośny, zestaw oświetleniowy, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, pomocnicze narzędzia ratownicze, podpory hydrauliczne, zestaw pokrowców, podpory mechaniczne, zestawy poduszek pneumatycznych, pilarki, elektronarzędzia, narzędzia nieiskrzące, podręczny sprzęt burzący, lanca tlenowa do cięcia termicznego, zestaw PSP R1, defibrylator, sprzęt ochronny, drabiny, zestaw do oznakowania miejsca działań, wentylator nadmuchowo-wyciągowy, sprzęt pomiarowy, kamera termowizyjna, tablet, zestaw do usuwania niewielkich rozlewisk itp.

Drugi nabytek strażaków to wykonany przez firmę Wawrzaszek samochód do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE na podwoziu Scania.

Wnętrze posiada kilka pomieszczeń: zdawania sprzętu, rozbieralnia, kabina prysznicowa, ubieralnia, rehabilitacji i oczekiwania na transport, nadzoru i dekontaminacji sprzętu wrażliwego oraz przedział sprzętowy. Z tyłu znajduje się podest załadowczy z zintegrowaną kabiną załadowczą. Do tego m.in. zbiornik wody, zbiornik na ścieki, przyłącza z ciepłą wodą, system monitoringu.

Oba samochody po wprowadzeniu do podziału bojowego wejdą w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘WARSZAWA-6’. Ich łączna wartość to ponad 7,4 mln zł.

Foto. Mateusz Dochód 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl