Firma Bumar-Koszalin wykonała na zamówienie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie samochód specjalny z podnośnikiem.

Do zabudowy pojazdu wykorzystano trzyosiowe podwozie Scania L360 z napędem 6×2, tylną osią skrętną, automatyczną skrzynią biegów i wysokoprężnym silnikiem diesla DC09 141 o pojemności skokowej 9291 cm2 i mocy 265 kW. Do przewozu strażaków służy kabina dwumiejscowa, odchylana hydraulicznie.

Z tyłu został umieszczony podnośnik PTM36D o wysokości ratowniczej 34,10 m, wysięgu bocznym – 25,14 m i pracy poniżej gruntu – 4,58 m. Na całej jego długości znajduje się drabina.

Podnośnik posiada kosz ratowniczy o udźwigu 400 kilogramów, który został wyposażony m.in. w pulpit sterowniczy, szperacz, zdalnie sterowane działko wodno-pianowe, instalację zraszaczową, system umożliwiający transport poszkodowanego i 20-metrową linię szybkiego natarcia.  

Czas sprawiania podnośnika to 204,35 s.

Samochód został wyposażony w sprzęt zgodny ze Standardem wyposażenia samochodu specjalnego – samochodu z podnośnikiem hydraulicznym typoszeregu SH, wydanym 30 marca 2015 r. przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Kosztował 2 miliony 337 tysięcy złotych brutto.

Foto. materiały producenta 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl