Pod koniec stycznia do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Chojnowie (KM PSP Legnica) trafił nowy samochód wężowy.

Pod zabudowę wykorzystano ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy MAN TGS 26.440 6×6 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Dzierżoniowie, który w 2015 roku został uszkodzony podczas pożaru.

W ramach postępowań przetargowych przeprowadzonych przez Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu, samochód przeszedł generalny remont, a za kabiną umieszczono zabudowę. Jej ściany wykonane zostały w systemie mieszanym. Burty od podłoża ze stali nierdzewnej i aluminium z możliwością całkowitego opuszczenia do dołu, a pozostała część wykonana w formie plandeki tzw. burto firany. Z tyłu znajduje się podest roboczy.

Wnętrze wyposażono w półki sprzętowe i przegrody na węże W110 wykonane formie kasetonów po długości zabudowy z wolną przestrzenia po środku umożliwiająca transport dodatkowych pomp i innego wyposażenia.

Nowy samochód wężowy będzie służył do zasilania magistrali wężowych, podczas przetłaczania wody do celów gaśniczych przy pożarach o dużych rozmiarach. Samochód również przyczyni się do sprawniejszego przepompowywania wody w rejonach popowodziowych – informuje Komenda Miejska PSP w Legnicy.

MAN wejdzie w skład Kompani Gaśniczej ‘LEGNICA’ i zastąpi wysłużonego Jelcza 325 „SW 3000”, który był protoplastą dzisiejszych pojazdów wężowych w Państwowej Straży Pożarnej.

Foto. JRG 3 Chojnów/KM PSP Legnica

 

o autorze

Redakcja/Łukasz