Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Premiera powołał Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Kamiński to były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W rządzie oprócz ministrem spraw wewnętrznych i administracji będzie koordynatorem do spraw służb specjalnych. Zastąpił na stanowisku Elżbietę Witek, która została Marszałkiem Sejmu.

Notka biograficzna ze strony KPRM:

Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 r. w Sochaczewie. Poseł na Sejm III, IV, V, VII, VIII kadencji.

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jako przedstawiciel opozycyjnych organizacji studenckich brał udział w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu. Współtwórca Fundacji „Pamiętamy” działającej na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. W 1993 roku zakładał, a następnie przewodniczył stowarzyszeniu Liga Republikańska. W 1997 roku wybrany na posła z listy ogólnopolskiej Akcji Wyborczej Solidarność.

W 2001 r. i 2005 r. uzyskiwał mandat jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim. W latach 2001 – 2002 był wiceprezesem partii Przymierze Prawicy, następnie z tym ugrupowaniem przystąpił do PiS, w którym od 2004 roku do 2006 roku pełnił obowiązki prezesa regionu warszawskiego. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w KPRM. 5 lipca 2006 r. zrezygnował z mandatu poselskiego. 6 lipca 2006 roku odebrał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 3 sierpnia 2006 r. premier Jarosław Kaczyński powołał go na szefa nowo utworzonego Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 13 października 2009 r. Donald Tusk odwołał go ze stanowiska. W styczniu 2011 roku ponownie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2011 r. ponownie zdobył mandat poselski. 26 listopada 2011 r. został wybrany przez radę polityczną PiS na wiceprezesa partii. W 2015 r. ponownie wybrany na posła z listy PiS.

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Foto. KPRM

o autorze

Redakcja/Łukasz