Pod koniec ubiegłego roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Zduńskiej Woli została doposażona w nowy samochód ratownictwa technicznego.

Został on zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne na podwoziu Scania P450 XT 4×4. Z przodu pojazdu zamontowano wciągarkę hydrauliczną o sile uciągu 16,6 kN, natomiast z tyłu żuraw hydrauliczny HMF 1320 o udźwigu ponad dwóch ton.

Na wyposażeniu znajduje się między innymi: generator prądu o mocy 20 kVA, zestaw narzędzi hydraulicznych, podkłady do stabilizacji pojazdów, zestaw narzędzi nieiskrzących, podręczny sprzęt burzący, narzędzia ślusarskie, zestaw poduszek niskociśnieniowych i wysokociśnieniowych, pilarki, elektronarzędzia, sprzęt ratownictwa medycznego, zestaw do usuwania niewielkich rozlewisk paliwa i płynów oraz sprzęt pomiarowy.

Scania kosztowała 1,6 mln zł brutto, z czego 639 600 zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pozostałe środki pochodziły z Łódzkiej Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Głównej PSP, Urzędu Marszałkowskiego oraz budżetów samorządów i jednej z lokalnych firm.

Foto. PSP Zduńska Wola    

o autorze

Redakcja/Łukasz