W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego.

Legitymacja będzie wydawana na wniosek strażaka lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego, który należy złożyć w komendzie powiatowej/miejskiej PSP. W przypadku strażaka ratownika podstawą do wydania będzie informacja o ukończeniu szkolenia podstawowego, a przypadku emeryta decyzja o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Organem wydającym legitymacje będzie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Legitymacja strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego będzie elektroniczną kartą procesorową z interfejsem bezstykowym w formie karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,60 x 53,98 mm (ID-1) wykonanej z tworzywa sztucznego, z wbudowanym układem elektronicznym.

Znajdzie się na niej zdjęcie strażaka, imię i nazwisko, numer legitymacji, nazwa organu wydającego, nazwa jednostki OSP, data wydania legitymacji, mikrodrugi, element graficzny wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.

Wydawanie legitymacji przez najbliższe 10 lat pochłonie ponad 12 milionów złotych z budżetu państwa, z czego około 6 milionów przez pierwsze dwa lata. MSWiA zakłada, że rozporządzenie obejmie około 230 tysięcy osób.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl