W czwartek, 31 maja w Czyżewie w województwie podlaskim odbyło się uroczyste otwarcie nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

W uroczystości udział wzięli: Anna Bogucka – Burmistrz Czyżewa, Jacek Bogucki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Bogdan Zieliński- Starosta Wysokomazowiecki, st. bryg. Andrzej Koc – Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiej i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa podlaskiego, Łukasz Siekierko – Radny Województwa Podlaskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta, instytucji, Komendy Powiatowej Policji oraz poczty sztandarowe i strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Czyżew.

Stara remiza w niecały rok została częściowo rozebrana, następnie rozbudowana i przebudowana. Część prawa obiektu będzie pełniła rolę świetlicy miejskiej, znajduje się w niej duża sala i pomieszczenia sanitarne. Cześć lewa to dwa boksy garażowe na samochody ratowniczo – gaśnicze jednostki OSP wraz z pomieszczeniami sanitarnymi. Powierzchnia użytkowa całego budynku to prawie 700 metrów kwadratowych.

Wartość inwestycji to około dwa miliony złotych, z czego 150 tysięcy złotych to dotacja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w świetlicy będzie siedziba Klubu Seniora), a 450 tysięcy złotych dotacja z Ministerstwa Kultury. Pozostałe środki to wkład własny Urzędu Miasta.

Budowa strażnicy, która jednocześnie będzie pełniła rolę świetlicy jest dopełnieniem wielu zadań, które realizowaliśmy na rzecz ochotniczych straży pożarnych w gminie Czyżew – powiedziała burmistrz Czyżewa Anna Bogucka. W ciągu kilku lat władzom gminy udało się wymienić najstarsze samochody ratowniczo – gaśnicze i wyremontować remizy OSP w Dąbrowie Wielkiej, Rosochatem Kościelnem i Dąbrowie Nowej Wsi.

Po przemówieniu Burmistrza zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia, pamiątkowe grawertony i listy gratulacyjne. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej remizy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czyżewie to jedna z szesnastu jednostek OSP z powiatu wysokomazowieckiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Na wyposażeniu posiada dwa samochody: lekki samochód ratownictwa technicznego Iveco i ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy Scania. Jednostka w tym roku obchodzi 115-lecie istnienia.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl