Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku ogłosiła przetarg na dostawę ciężkich samochodów ratownictwa technicznego z rotatorem.

Przedmiotem postępowania jest dostawa siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych. Zamówienie zostało podzielone na dwie części: pierwsza dotyczy dostawy trzech samochodów, a druga czterech.

Każdy samochód powinien zostać zabudowany na czteroosiowym podwoziu z napędem 8×4 lub 8×6, 8×8, automatyczną skrzynią biegów z hydrokinetycznym przeniesieniem momentu obrotowego, silnikiem o mocy minimum 490 KM i kabiną dwudrzwiową, dwuosobową, odchylaną hydraulicznie.

Zabudowa wykonana z materiałów odpornych na korozję: aluminium i jego stopy, materiały kompozytowe i tworzywa sztuczne.

Za kabiną na ramie pośredniej powinien zostać zamocowany wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator o maksymalnym wysięgu 10 metrów i maksymalnym udźwigu na całkowicie wsuniętym ramieniu podniesionym co najmniej:

  • kąt 30 stopni min. 40 000 kg.
  • kąt 50 stopni min. 50 000 kg.

Uzyskanie udźwigów powyżej 20 000 kg dopuszcza się poprzez zastosowanie zbloczy.

Z tyłu należy zamontować ramię holownicze o udźwigu 24 000 kg przy złożonym ramieniu i 8000 kg przy maksymalnym wysuwie ramienia.

Kolejnym ważnym elementem pojazdu są wyciągarki o napędzie hydraulicznym, będzie ich aż siedem. Jedna o uciągu min. 30 000 kg, dwie przymocowane do wysięgnika rotatora o uciągu min. 20 000 kg, dwie pomocnicze na kolumnie rotatora o uciągu min. 9500 kg i dwie zamontowane na przednich podporach o uciągu min 12 500 kg. Wszystkie sterowane z pulpitu sterowniczego i bezprzewodowo.

Na wyposażeniu każdego samochodu znajdą się różnego rodzaju zawiesia, szekle, podkłady, hol sztywny, wielofunkcyjne lekkie hełmy, rolki, agregat prądotwórczy itp.

Sygnalizacja świetlna: belka na dachu, lampa z tyłu i po cztery lampy kierunkowe z przodu i na każdym boku.

Zgodnie z projektem umowy wszystkie samochody powinny zostać odebrane w lipcu 2019 roku.

Odbiorcami są Komendy Miejskie Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu i Szczecinie.

Orientacyjna wartość zamówienia to 25 mln 550 tys. złotych. Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu 'Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’.

Przed ogłoszeniem postępowania Podlaska Komenda Wojewódzka PSP przeprowadziła dialog techniczny, zgłosiła się tylko firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Na swoim koncie ma dwa tego typu samochody, znajdują się w JRG 10 Warszawa i JRG 2 Kraków.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl