W poniedziałek 6 maja na krakowskim lotnisku odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z przekazaniem nowego wozu strażackiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta oprawiona w garażu Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Marszałka Łukasza Smółkę, Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marka Bębenka, przedstawicieli Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, strażaków LSRG i ich rodzin.

W homilii abp. Jędraszewski podkreślił ogromną rolę strażaków, którzy w ratowaniu innych nie wahają się oddać swojego życia. Przypomniał również wczorajszy wypadek na lotnisku pod Moskwą. Podkreślił, że należy się modlić za ofiary, ale także za strażaków.

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego o numerze ‘6’. Jest to Pantera 8×8 wyprodukowana przez austriacką firmę Rosenbauer, waży ponad 50 ton, ma dwa silniki o mocy 725 koni mechanicznych, a do 80 kilometrów na godzinę rozpędza się w 22 sekundy.

Na wyposażeniu znajduje się między innymi zbiornik wody o pojemności 18 000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 2100 litrów, autopompa o wydajności 11 000 litrów na minutę oraz dwa działka: zderzakowe o wydajności 3600 l/min i dachowe o wydajności 9000 l/min.

Pantera kosztowała 5 mln 861 tysięcy złotych i jest największym wozem w LSRG Kraków Airport.

Foto. Jacek Krawczyk/ facebook.com/FotRatJacekK/

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl