W niedzielę 2 czerwca już po raz piętnasty odbyła się Samochodowa i Motocyklowa Pielgrzymka Strażaków Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza.  

W pielgrzymce udział wzięło kilkuset strażaków z całego Podhala, jednostek OSP z Polski, poczty sztandarowe reprezentujące OSP z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, ponad 160 pojazdów pożarniczych i ponad 300 motocykli. Trasa wiodła szlakiem, który 21 lat temu podczas swojej wizyty na Podhalu pokonał Ojciec Święty Jan Paweł II. Tak, jak wtedy witano papieża, tak i dziś na całym Szlaku Papieskim pielgrzymów pozdrawiało wielu mieszkańców, którzy już przyzwyczaili się do corocznych pielgrzymek strażackich

Wśród gości uroczystości byli m.in. st. bryg. Marek Bębenek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie Poseł Edward Siarka, Poseł Anna Paluch oraz przedstawiciele władz powiatu, miasta i podhalańskich gmin. Podczas uroczystości uhonorowano odznaczeniami zasłużonych działaczy struktur OSP oraz osoby wspierające działalność pożarniczą na terenach Podhala.

W imieniu Kapituły Krzyże Zasługi Orderu Świętego Floriana wręczyli st. bryg. Marek Bębenek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i ks. bryg. Władysław Kulig Małopolski Kapelan Strażaków.

Zdjęcia wykonał Jacek Krzyściak (Facebook/Jacek Krzyściak Fotografia)

o autorze

Redakcja/Łukasz