Jeszcze w lipcu Prawo i Sprawiedliwość chce złożyć projekt ustawy o podziale województwa mazowieckiego. Co to oznacza dla straży pożarnej?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, PiS chce wydzielić z województwa mazowieckiego Warszawę wraz z przylegającymi do niej powiatami, czyli tzw. obwarzanek i utworzyć województwo ‘stołeczne warszawskie’.

‒ Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027 ‒ argumentuje ważny polityk PiS w rozmowie z dziennikarzami.

Jeśli plan partii rządzącej będzie zrealizowany Państwową Straż Pożarną czekają zmiany. Głównie polegałyby one na utworzeniu nowej Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP poza stolicą i ‘Warszawskiej’ Komendy Wojewódzkiej PSP, której podlegałyby komendy powiatowe z Legionowa, Błonia, Wołomina, Piaseczna czy Pruszkowa i Komenda Miejska PSP w Warszawie.

Obecnie na terenie województwa działa Komenda Wojewódzka PSP, 5 Komend Miejskich PSP, 33 Komendy Powiatowe PSP, 61 Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych (w tym JRG SGSP) i 6 posterunków.

Na koniec 2019 roku liczba jednostek OSP włączonych do KSRG wyniosła 542, poza systemem funkcjonowało 1388 jednostek.  

o autorze

Redakcja/Łukasz