Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie będzie współpracowała z 3 Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą.

Porozumienia o współpracy zostało podpisane w środę 6 lutego przez bryg. Andrzeja Nowaka – pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego i mjr pil. Romana Wdowika – Dowódcę 3 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej. Porozumienie umożliwi wzajemne ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego ‘KRAKÓW-3’ wraz z pilotami, technikami i operatorami pokładowymi śmigłowców.

Wspólne ćwiczenia umożliwią wzajemne poznawanie i zgrywanie technik związanych z działaniami ratowniczymi z pokładu śmigłowca, stosowanymi przez obydwie formacje. Działania te są kolejnym krokiem w kierunku udzielania pomocy osobom poszkodowanym bądź oczekującym pomocy w sytuacji zagrożenia, zwłaszcza w zakresie zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych jak powodzie bądź pożary lasów o dużej skali – poinformował st. kpt. Paweł Nowak.

3 Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza na co dzień stacjonuje na lotnisku Kraków-Balice, jest jedną z trzech Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych wchodzących w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Przeznaczona jest do realizacji zadań poszukiwawczo – ratowniczych w obszarze lądowym RP i zadań SAR w obszarze przygranicznym państw sąsiednich. Dysponuje śmigłowcami Mi-8.

Grupa od kilku lat regularnie ćwiczy m.in. ze strażakami z Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Kęty.

Foto. facebook/OSP Kęty

o autorze

Redakcja/Łukasz