W 46-milionowej Kenii, gdzie działa zaledwie 40 strażnic w ramach programu Polska Pomoc trwa rozbudowa Centralnego Ośrodka Szkolenia Strażackiego.

Projekt pod nazwą ‘Profesjonalizacja i wyrównanie dysproporcji rozwojowych systemu straży pożarnej i zarządzania kryzysowego w Kenii’ jest realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w hrabstwie Kiambu przy współpracy z KENFIBA (Kenya National Fire Brigade Association). Środki na realizację pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc.

Do 2020 roku PCPM skupi się głównie na rozbudowie i doposażeniu Centralnego Ośrodka Szkolenia Strażackiego, a także na wdrożeniu uniwersalnego programu szkoleń strażackich i specjalistycznych z różnych dziedzin ratownictwa, tutaj pomogą polscy i kenijscy eksperci, którzy od kilku lat współpracują z PCPM.

Wojciech Wilk, Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej o rozbudowie Centrum:

Polscy strażacy, którzy niejednokrotnie rezygnują z urlopów, żeby jechać do Afryki przeszkolili już około tysiąc osób, w tym sto kobiet. Szkolenie obejmuje m.in. gaszenie pożarów, ratownictwa drogowe, wodne i wysokościowe.  W jednym hrabstwie – Muranga – to Polacy utworzyli pierwszą jednostkę straży pożarnej.

Foto. PCPM

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl