Dokładnie 9 lat temu, 15 stycznia 2010 roku Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR POLAND wyleciała z pomocą poszkodowanym na Haiti.

12 stycznia 2010 roku Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7, którego epicentrum znajdowało się w odległości około 25 kilometrów od stolicy kraju – Port-au-Prince.

Trzy dni później z warszawskiego lotniska Okęcie wyleciała grupa HUSAR Poland składająca się z 54 strażaków i dziesięciu psów z Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Wzięli ze sobą cztery tony specjalistycznego sprzętu do poszukiwania i uwalniania osób uwięzionych pod gruzami tj. geofony, kamery wziernikowe, kamery termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny. Zabrali także sprzęt łączności satelitarnej, prowiant i wyposażenie zapewniające pełną samowystarczalność na sześć dni. Nad ich bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.

Na przedmieścia stolicy Haiti strażacy dotarli dwa dni później, ponieważ ich samolot wylądował na Dominikanie. W trakcie trwających kilka dni działań nie znaleźli nikogo żywego pod gruzami. Ocalili jednak życie i zdrowie wielu ludziom, którym udzielili pomocy w szpitalu polowym.

Do kraju strażacy wrócili 22 stycznia.

W trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło ponad 300 tysięcy osób.

Foto. straz.gov.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz