W dniach 24-25 października 2019 r. we Włoszech, w mieście Poggioreale, dotkniętym w 1968 r. trzęsieniem ziemi, a także Palermo, odbyło się Spotkanie Regionalne INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód, w którym wzięła udział delegacja Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkania Regionalne to zgromadzenie kierowników służb ratowniczych, przedstawicieli kadry dowódczej międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych, tzw. politycznych i operacyjnych punktów kontaktowych INSARAG i przedstawicieli administracji rządowej. Celem tych spotkań jest m.in. wymiana informacji o technicznych i politycznych kwestiach dotyczących USAR w kontekście INSARAG oraz omówienia najlepsze praktyk i propozycji kierunków rozwoju, w dziedzinach dot. grup poszukiwawczo-ratowniczych – informuje Komenda Główna PSP.

W trakcie spotkania odbyła się ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Grupie Regionalnej INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód, które będzie trwało rok, a zostanie zwieńczone spotkaniem Globalnym INSARAG 2020 w Warszawie. Na ręce Zastępcy Komendanta Głównego nadbryg. Tadeusza Jopka przekazana została patera, jako symbol przewodnictwa w grupie regionalnej.

To właśnie w październiku 2020 roku w Warszawie uczestnicy Spotkania Globalnego mają przyjąć tzw. ‘Deklarację Warszawską’, znajdą się w niej kierunki rozwoju INSARAG na lata 2020-2025.

Będzie to trzecie tego typu spotkanie w historii INSARAG – poprzednie spotkania odbyły się w 2010 r. w Japonii oraz w 2015 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Foto. Adrian Bucałowski/KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz