W tym roku strażacy z Polski i Niemiec wspólnie rozpoczną realizację projektu o wartości prawie dwóch milionów euro.

27 lutego w Klasztorze St. Marienstern w Panschwitz–Kuckau (k. Bautzen) odbyło się ósme posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

Podczas posiedzenia Komitet zatwierdził kilka projektów, w tym projekt pod nazwą ‘Strażacy na Pograniczy Polsko-Saksońskim, to innowacyjny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, rozwijająca się gospodarka, skuteczni wobec migracji ludności’.  Wartość całkowita projektu to 1 mln 919 366 euro, z czego 1 mln 631 461 euro to dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Partnerem wiodącym projektu jest Lubuska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, a partnerami po stronie polskiej: Gmina Żary, Gmina Łęknica, Gmina Lubsko, po stronie niemieckiego: Miasto Bad Muskau i Gmina Gablenz.

Jak informuje lubuska PSP realizacja projektu przewiduje poniższe zakupy:

– lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy z namiotem i systemem łączności, przeznaczony do organizacji sztabu dla Komendy Powiatowej PSP w Żarach – 75 295 euro,
– pięć średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych z systemem CAFS dla OSP Sieniawa Żarska, OSP Górzyn, OSP Łęknica, Stadt Bad Muskau i Gemeinde Gablenz – 1 mln 497 tys. euro.

Aby zapewnić ciągłość projektu włączone i zaangażowane będą również dzieci oraz młodzież z terenu partnerów projektu, które będą uczyć się m.in. udzielania pierwszej pomocy oraz jak zachować się w sytuacjach zagrożenia w myśl powiedzenia ” Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Minimalna liczba dzieci objęta projektem po obu stronach granic w dwóch kampaniach informacyjnych to 1200 osób.

Foto. KP PSP Żary

o autorze

Redakcja/Łukasz