W dniu 7 kwietnia kilka minut po godzinie pierwszej w nocy Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie otrzymało informację o pożarze w jednym z najwyższych budynków Olszyna znajdującego się na terenie Michelin Polska sp. z o.o.

Dyżurny SKKM niezwłocznie zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy z JRG 1, JRG 2 w Olsztynie oraz Jednostki OSP. Na miejscu zdarzenia obecne były zastępy z Zakładowej Straży Pożarnej Michelin, które jako pierwsze podjęły próbę gaszenia pożaru.  Po rozpoznaniu stwierdzono, że pali się cześć dachu, a płomienie widać było również na elewacji budynku od strony ul. Władysława Leonharda.  Działania gaśnicze prowadzono zarówno na dachu jak również z wykorzystaniem drabin mechanicznych. Duże trudności w gaszeniu sprawiało silne zadymienie oraz specyfika budynku i jego konstrukcja. Do odszukania źródeł pożaru strażacy wykorzystali kamery termowizyjne. Bardzo dużym wsparciem okazał się BSP potocznie nazywany dronem, wyposażony w kamerę termowizyjną. Na uwagę zasługuje również bardzo dobra współpraca z zastępami Zakładowej Straży Pożarnej, która doskonale zna rozkład zakładu oraz procesy technologiczne, co jest bardzo istotne podczas działań w tego typu obiektach. Kilka minut po godzinie 6 udało się zlokalizować pożar. Spaleniu uległo około 50 m2  dachu. Dodatkowo trzeba było usunąć fragment górnej części elewacji budynku. W pożarze nie odnotowano osób poszkodowanych, a sześciu pracowników samodzielnie opuściło obiekt przed przybyciem JOP.

Na miejsce przybyli Zastępcy Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Miejski PSP w Olsztynie, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie, Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej oraz Kierownictwo  Zakładu Michelin Polska sp. z o.o..

W  akcji uczestniczyło 23 zastępy PSP i OSP w sumie 46 strażaków oraz 4 zastępy z Zakładowej Straży Pożarnej Michelin Polska sp. z o.o.. Olsztyńskich strażaków wsparły zastępy z JRG w Ostródzie i JRG 1 w Elblągu.

Źródło: KM PSP Olsztyn

Opracowanie: bryg. Tomasz Sobkowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl