Nikt nie ucierpiał w wyniku pożaru, do którego doszło dzisiaj w nocy po rozszczelnieniu gazociągu w miejscowości Murowana Goślina w województwie wielkopolskim.

Pierwsze zgłoszenie poznańska straż pożarna otrzymała dwie minuty po północy, dotyczyło pożaru na stacji paliw. Po kolejnych telefonach dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP rozpoznał skalę zdarzenia dzięki czemu w pierwszej fazie akcji na miejsce zadysponowano duże siły i środki.

Pierwsze zastępy straży pożarnej pojawiły się na miejscu kilka minut po zgłoszeniu. Okazało się, że nie jest to pożar stacji paliw, tylko doszło do rozszczelnienia gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia (DN 500 Poznań-Rogoźno) w wyniku czego wybuchł pożar, a płomienie sięgają kilkunastu metrów.  Pożar został opanowany po dwóch godzinach.

Ewakuowano około 20 osób. Zniszczeniu uległy trzy budynki mieszkalne i jeden gospodarczy. Dodatkowo kilka budynków zostało uszkodzonych, ale nadają się do zamieszkania.

W akcji udział brało około 160 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa wielkopolskiego oraz 80 policjantów i ratownicy medyczni.

Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną zdarzenia. Według wstępnych ustaleń w miejscu rozszczelnienia nie były prowadzone żadne prace ziemne.

Foto. Patryk Wojtasiak

o autorze

Redakcja/Łukasz