„Pożar na chórze w kościele pw. Św. Stanisława Kostki” – zgłoszenie o takiej treści wpłynęło do Stanowiska Kierowania KP PSP w Pile. Było to hasło do rozpoczęcia zaplanowanych na dzień 21 listopada ćwiczeń zgrywających.

Scenariusz zakładał, że nieznana osoba weszła na teren kościoła i na poziomie chóru wznieciła pożar. W wyniku szybko rozprzestrzeniającego się ognia i dymu sprawca upada i sam staje się osobą poszkodowaną. Duża ilość materiałów drewnianych sprawia, że w całym kościele panuje silne zadymienie.

W ćwiczeniach praktycznych na terenie kościoła przy ulicy Browarnej udział wzięło siedem zastępów, w tym również drabina mechaniczna. Dodatkowym zadaniem było również doskonalenie współpracy między strażakami Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ćwiczenia były formą zakończenia zajęć związanych z obiektami sakralnymi. Strażacy w trakcie minionych miesięcy na terenie całego powiatu przeprowadzili rozpoznania operacyjne w wytypowanych kościołach i sanktuariach. Zapoznanie się z tymi charakterystycznymi obiektami, w przypadku realnych zdarzeń pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań.

Foto. KP PSP Piła

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl