Stanowicie jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego – napisał w sobotę w liście do strażaków z okazji Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda. Życzę wam poczucia spełnienia w podejmowanych misjach i działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością – dodał.

„Z okazji Dnia Strażaka składam wszystkim państwu życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę bezpiecznej służby, skutecznych interwencji i szczęśliwego zakończenia każdej akcji. Życzę poczucia spełnienia w podejmowanych misjach i działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością. Niech święty Florian ma zawsze Państwa w swojej opiece” – napisał do strażaków prezydent w liście opublikowanym na Twitterze.

„Trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem społecznym. W ten właśnie sposób rodacy wyrażają wielkie uznanie dla Państwa odpowiedzialnej, ofiarnej służby” – zauważył prezydent.

Wskazał, że „strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń”.

Jego zdaniem, „to właśnie strażacy są zwykle pierwsi w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia”.

„To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności” – zauważył Andrzej Duda.

Podkreślił, że „Polska jest dumna ze swych strażaków, którzy nieustannie składają dowody najwyższego kunsztu”.

Zwracając się do strażaków, prezydent wskazał, że stanowią oni „jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego”. Zwrócił również uwagę, że „tak jest od pokoleń, gdy polscy strażacy swoim patriotyzmem, niezłomnością, obywatelskim zaangażowaniem wspierali Ojczyznę i niepodległościowego ducha, niejednokrotnie zamieniając mundur strażacki na żołnierski”.

„Pragnę serdecznie pozdrowić Druhny i Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Jesteście prawdziwymi liderami w swoich lokalnych wspólnotach, pokazującymi, czym jest etos służby, solidarność i międzyludzkie więzi” – podkreślił prezydent.

PAP

o autorze

Redakcja