TYLKO U NAS. Wiemy już co zaprezentuje Państwowa Straż Pożarna podczas wielkiej defilady „Silni w Sojuszach”, która odbędzie się 3 maja w Warszawie.

Trzeciego maja, z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej i 20 rocznicy wejścia do NATO Wisłostradą przejdzie defilada wojskowa. Jej hasło przewodnie to „Silni w Sojuszach”. Weźmie w niej udział ponad 200 pojazdów i blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej do defilady wystawiła Kompanię Reprezentacyjną Państwowej Straży Pożarnej składającą się z 45 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i osiem pojazdów.

Jak poinformował nasz serwis st.kpt. Karol Ziętala z Wydziału Logistycznego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie będą to:

Średni samochód rozpoznawczo-pomiarowy do skażeń radiacyjno-biologiczno-chemicznych MobiLab Renault Midlum z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Warszawie, wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego WARSZAWA-6.

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 5/40 Scania P360 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Warszawie.

Średni samochód dowodzenia i łączności Renault Midlum pełniący funkcję sztabu podczas długotrwałych działań ratowniczo – gaśniczych, gdzie występuje brak możliwości zawiązania sztabu stacjonarnego. Na co dzień znajduje się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Warszawie.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego MEGACITY Renault X460 wyposażony m.in. w rotator o udźwigu 54 ton z JRG 10 w Warszawie, wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego WARSZAWA-8.

Ciągnik siodłowy Mercedes Benz Actros 1844 z naczepą-cysterną o pojemności 25 tysięcy litrów. Stacjonuje w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Błoniu.

Nośnik kontenerowy Mercedes Benz Actros 4144 z kontenerem do transportu środka pianotwórczego o pojemności 10 tysięcy litrów. Zestaw znajduje się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 17 w Warszawie.

Ciężki samochód specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 40 ton na podwoziu Volvo FM. Szeroki wachlarz możliwości żurawia pozwala na jego wykorzystanie w ratownictwa technicznym a także przy zdarzeniach kolejowych, katastrofach budowlanych, przy usuwaniu innych miejscowych zagrożeń i innych zdarzeniach, gdzie konieczne jest przemieszczanie masywnych gabarytów. Stacjonuje w JRG 10 w Warszawie i wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego WARSZAWA-8.

Samochód specjalny Iveco Eurocargo z drabiną Magirusa o wysokości 32 metrów. Znajduje się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Otwocku.

Co pokażą inne służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Policja zaprezentuje ponad 40 pojazdów, w tym motocykle, radiowozy (na przykład Ople Mokka i hybrydowe Toyoty z komendy w Krakowie), ambulanse pogotowia ruchu drogowego, Mitsubishi L200 z wyrzutnią granatów łzawiących, transporter opancerzony, ruchome stanowisko dowodzenia, łodzie i skutery. W defiladzie lotniczej policja pokaże nowe śmigłowce Black Hawk.

Z kolei Straż Graniczna pokaże 17 pojazdów: ATV, quady, samochody terenowe i patrolowe, motocykle, pojazdy do przewozu zatrzymanych, przewoźną jednostkę nadzoru i ruchomą stację radarowa, a w defiladzie lotniczej zobaczymy śmigłowce PZL-Kania, samolot M-20 Mewa i dwie wielozadaniowe Wilgi.

Start defilady o godzinie 14!

Foto. własne, KP PSP Błonie, KM PSP Warszawa, KP PSP Otwock, WISS

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl