Dzisiaj przed południem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz pierwszy skorzystało z systemu ostrzegania SMS-ami – Alert RCB.  

Jak poinformował na Twitterze nadbrygadier Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwo SMSy z powiadomieniem alarmowym otrzymali lub otrzymają dzisiaj mieszkańcy województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Ma to związek z wydanym ostrzeżeniem IMGW drugiego stopnia o silnych burzach z gradem. Przewiduje się opady do 60 mm i wiatr do 115 km/h.

ALERT RCB to obecnie pilotażowy system ostrzegania SMS-ami, oficjalnie ruszy 12 grudnia tego roku. Wiadomości tekstowe będą wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.

Warto dodać, że Alert RCB nie narusza bezpieczeństwa Waszych danych. Wiadomości będą rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych, z którymi macie zawarte umowy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi, ani w inny sposób nie przetwarza danych. Zadaniem RCB jest jedynie wysłanie, pozyskanej  informacji o zagrożeniu do operatorów sieci komórkowych.

o autorze

Redakcja/Łukasz