W tym roku doszło już do około 180 tysięcy pożarów, w których zginęło prawie pół tysiąca osób – alarmują strażacy. Apelują o ostrożność przy korzystaniu z grzejników i rozwagę przy ozdabianiu domów i choinek świątecznymi iluminacjami i świecami.

Liczba pożarów, do których doszło w tym roku jest już rekordowa. Jak mówi rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak tylko w środę, w całej Polsce były 244 pożary. Zginęło aż sześć osób, a 17 zostało rannych. Sytuacja jest trudna, mimo, że nie zaczęły się jeszcze mrozy.

– Temperatury są dość wysokie. Mimo to wiele osób dogrzewa mieszkania, a główną przyczyną pożarów w okresie jesienno-zimowym jest właśnie niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych – zaznaczył Frątczak.

Przypomniał, że pamiętać trzeba przede wszystkim o konserwacji i okresowych przeglądach, czyszczeniu takich urządzeń. Grzejniki powinny też stać przynajmniej pół metra od mebli, firan, czy zasłon.

Kolejną przyczyną pożarów są zwarcia instalacji elektrycznej.

Zbyt duża liczba urządzeń elektrycznych może prowadzić do przeciążenia. Dogrzewamy się, wcześnie zapada zmrok więc też oświetlamy dom, do tego dochodzą jeszcze zmywarki i pralki. Może dojść do zwarcia. Strażacy apelują, by pamiętać, że nie wolno takich urządzeń naprawiać samemu, bo może dojść do porażenia.

Uważajcie ze świątecznymi iluminacjami

– Nastrój świąteczny udziela nam się coraz bardziej, cześć osób kupiła już choinki; wróciła też taka tradycja, że na choinkach zapalane są świeczki. W naszej ocenie jest to bardzo niebezpieczne, my jednak zalecamy sztuczne oświetlenie, ale takie, które ma certyfikat. Zwracajmy na to uwagę. Pamiętajmy też o tym, że oświetlenie powinno być wyłączane kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać. Uważajmy też z zapalaniem świec. Nie stawiajmy ich na oknach. Czasem wystarczy lekki podmuch wiatru i firanka, by doszło do pożaru – zaznaczył Frątczak.

Kolejny problemem, na który zwracają uwagę strażacy jest czad. Nie widzimy go, nie czujemy, a jest bardzo groźny, szczególnie w okresie, w którym zaczynamy dogrzewać mieszkania.

Według danych PSP od września doszło już do 1054 interwencji związanych z tlenkiem węgla. Ranne zostały 482 osoby, a 10 zginęło. Pamiętajmy, że czad powstaje wtedy gdy nie następuje pełen proces spalania. Dlatego nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, otwierajmy okna i wietrzmy pomieszczenia.

Źródło: Radio Zet

o autorze

Redakcja