Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘Dąbrowa Górnicza – Gliwice’, jedna z dwóch w województwie śląskim wkrótce będzie posiadała na wyposażeniu nowy samochód.

Będzie to ciężki samochód ratownictwa technicznego, który na przełomie lipca i sierpnia trafił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Został on zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne na podwoziu Renault K520 8×4. Wyposażony jest w wysięgnik teleskopowy typu rotator o maksymalnym udźwigu ponad 50 ton i ramie holownicze o sile holującej 40 ton. Do tego siedem wciągarek o sile uciągu od 12 do 30 ton.

Po przeprowadzeniu niezbędnych szkoleń Renault zostanie wprowadzony do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Dąbrowie Górniczej i wejdzie w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego ‘Dąbrowa Górnicza – Gliwice’, która obecnie realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B i posiada trzy samochody: ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania G420 i ciężki samochód ratownictwa drogowego Scania G480 z dąbrowskiej JRG i dźwig SCDź 50 z JRG 1 w Gliwicach.

Wartość samochodu to blisko 3,6 mln zł, jego zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’. W sumie do Państwowej Straży Pożarnej trafiło siedem takich pojazdów.

Foto. Jacek Krupa facebook.com/Fotografia.Ratownicza.Jacek.Krupa/

o autorze

Redakcja/Łukasz