Kujawsko-Pomorska Komenda Wojewódzka PSP rozstrzygnęła trwający od sierpnia przetarg na dostawę ciężkich samochodów ratownictwa technicznego.

Przedmiotem postępowania jest dostawa siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych z rotatorem. Zamówienie zostało podzielone na dwie części: A – 3 samochody, B – 4 samochody.

Według specyfikacji każdy samochód powinien posiadać napęd 8×4, silnik o mocy min. 360 kW, skrzynia biegów automatyczna lub mechaniczna z automatycznym sterowaniem zmiany biegów i kabiną dwudrzwiową, 2 lub 3 osobową. Zabudowa musi zostać wykonana z aluminium i jego stopów lub stali nierdzewnej, kompozytów, tworzywa sztucznego.

Za kabiną na ramie pośredniej należy zamontować wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator napędzany hydraulicznie o udźwigu (wsunięte ramię) min. 40 ton pod kątem 30 stopni i min. 50 ton pod kątem 50 stopni. Z tyłu powinno znaleźć się ramię holownicze służące do holowania i podnoszenia uszkodzonych pojazdów o udźwigu min. 8,8 t przy złożonym ramieniu i min. 6,5 t przy maksymalnym wysuwie.

Jeśli chodzi o wyciągarki to zamawiający wymaga siedmiu o napędzie hydraulicznym, które będą pracowały niezależnie od siebie, z możliwością pracy równoczesnej. Wymagana jest jedna o uciągu min. 30 ton, dwie o uciągu min. 20 ton zamontowane na wysięgniku rotatora, dwie pomocnicze na kolumnie rotatora o uciągu min. 9,5 t i dwie zamontowane na przednich podporach o uciągu min. 12,5 t.

Do tego zestaw łańcuchów i zawiesi, narzędzia, rolki serwisowe itp.

Wyniki

Otwarcie złożonych ofert odbyło się 14 września i dopiero dzisiaj udało się rozstrzygnąć przetarg.

Komisja przetargowa za najkorzystniejsze uznała oferty złożone przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne, która wyceniła wykonanie całego zamówienia na 25 724 958 zł brutto.

Odbiorcy

Zgodnie ze specyfikacją samochody powinny zostać dostarczone do 30 września 2021 roku. Trafią one do komend powiatowych i miejskich w Świeciu, Gdańsku, Ostródzie, Brzegu, Kielcach, Świebodzinie i we Wrocławiu.

Zamówienie jest realizowane w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.

o autorze

Redakcja/Łukasz