W piątek 3 grudnia strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Zebrzydowice, gdzie doszło do rozszczelnienia cysterny kolejowej.

Po dojechaniu na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono wyciek destylatu ropy naftowej z głównego zaworu jednej z cystern, wchodzących w skład kolejowy, utworzony z 20 wagonów.

Dokonano pomiarów atmosfery wybuchowej za pomocą mierników, a następnie podłożono pojemnik w celu wychwytywania  wyciekłej substancji . Podjęto próbę doraźnego uszczelnienia zaworu za pomocą foli typu stercz. Niestety działania te nie przyniosły pożądanego efektu. Podjęto decyzję o zadysponowaniu pustej cysterny na miejsce działań celem przepompowania medium. Zorganizowano oświetlenie terenu działań oraz przygotowano miejsce do działań dla specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego, zadysponowanej na miejsce.  Po dojeździe pustej cysterny kolejowej i przybyciu na miejsce grupy ratownictwa chemicznego z Bielska-Białej przystąpiono do przepompowania substancji – relacjonuje Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie.

W sumie w działania zaangażowano 40 strażaków z Cieszyna, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju i Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Bielska-Białej.

Foto. PSP Cieszyn

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl