Firma Wawrzaszek ISS wykonała na zamówienie Państwowej Straży Pożarnej samochody do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE.

Pod zabudowę wykorzystano dwuosiową Scanię z napędem 4×2, automatyczną skrzynią biegów i kabiną dwuosobową z leżankami.

Nadwozie to konstrukcja samonośna wykonana z materiałów odpornych na korozję. Wnętrze posiada kilka pomieszczeń: zdawania sprzętu, rozbieralnia, kabina prysznicowa, ubieralnia, rehabilitacji i oczekiwania na transport, nadzoru i dekontaminacji sprzętu wrażliwego oraz przedział sprzętowy. Z tyłu znajduje się podest załadowczy z zintegrowaną kabiną załadowczą. Do tego m.in. zbiornik wody, zbiornik na ścieki, przyłącza z ciepłą wodą, system monitoringu.

W przedziale sprzętowym znajduje się sprzęt z grup sprzętowych: dekontaminacja aktywną pianą, fumigacja wewnętrzna nadtlenkiem wodoru fumigacja wewnętrzna nadtlenkiem wodoru urządzenie do ozonowania, fumigacja wewnętrzna waporyzowanym nadtlenkiem wodoru (VHP), ubrania podekontaminacyjne, środki ochrony indywidualnej, zestaw BIOHAZARD i urządzenia pomocnicze.

Państwowa Straż Pożarna zamówiła osiem takich samochodów, które wejdą na wyposażenie Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 6 w Warszawie, nr 4 w Łodzi, nr 3 w Toruniu, nr 2 w Gliwicach, nr 1 w Olsztynie, nr 6 w Poznaniu, nr 2 w Szczecinie i w Nowej Sarzynie. Wszystkie otrzymały sufiks 63.

Ich wartość to nieco ponad 38,5 mln zł brutto. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu KOLEJ.

Foto. dzięki WISS

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl