Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Bartąg w powiecie olsztyńskim wzbogacili się o nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy.

Pod zabudowę posłużyło dwuosiowe podwozie Scania P360 z napędem 4×4, kabiną dwuosobową, automatyczną skrzynią biegów i silnikiem o mocy 265 kw.

Przedział załogi to samonośna konstrukcja, jest przystosowany do przewozu sześciu strażaków. Przewidziano dla nich cztery fotele z uchwytami do mocowania aparatów ODO i dwa fotele ustawione tyłem do kierunku jazdy.

Zabudowa wykonana tradycyjnie z materiałów odpornych na korozję. Ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony, zamykane żaluzjami i jedną z tyłu, która jest zamykana klapą. Na wyposażeniu znajduje się między innymi zbiornik wody o pojemności 2510 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, autopompa Ruberg o wydajności 2400 litrów na minutę, wyciągarka, maszt oświetleniowy i działko wodno-pianowe.

Dopuszczalna masa całkowita to 32 000 kg.

Scania została zabudowana i dostarczona przez firmę Wawrzaszek ISS. Kosztowała 1 mln 175 tysięcy złotych, środki pochodziły w budżetu gminy Stawiguda i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Foto. Łukasz Dziekoński i OSP Bartąg

o autorze

Redakcja/Łukasz