Kilka tygodni temu firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska – Białej dostarczyła ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na nowym podwoziu Scanii.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie Scania P450 serii XT z napędem 4×4, silnikiem o mocy 450 koni mechanicznych spełniającym normę EURO 6 i manualną skrzynią biegów. Ma sześcioosobową kabinę w układzie miejsc 1+1+4.

Nadwozie pożarnicze posiada pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony i jedną z tyłu. Jest to konstrukcja klasyczna, wykonana z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, a poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych. Dach wykonany w formie podestu roboczego.

Samochód jest wyposażony w zbiornik wody o pojemności 7000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 700 litrów, autopompę Godiva 4010 P2A o wydajności 5271 litrów na minutę przy ciśnieniu 0,8 MPa i 390 litrów na minutę przy ciśnieniu 4 MPa, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy i linię szybkiego natarcia.

Pierwszy odbiorca

Pierwsza pożarnicza Scania serii XT trafiła w październiku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zaradzyńskiej. Kosztowała 1 mln 14 750 zł brutto.

Jest to trzeci taki samochód w powiecie pabianickim. Pozostałe dwa znajdują się na wyposażeniu OSP Pabianice i OSP Lutomiersk.

o autorze

Redakcja/Łukasz