Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymała kilka tygodni temu samochód dowodzenia i łączności.

Jest to tak zwane batalionowe stanowisko kierowania, które jest wykorzystywane jest do kierowania dużymi związkami taktycznymi, na przykład batalionu, w skład którego wchodzi kilka kompanii, a także podczas pracy sztabu akcji. Według rozporządzenia o wyposażeniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej na terenie każdego województwa powinien być jeden tego typu SDł.

Samochód został zabudowany przez firmę Wawrzaszek ISS na podwoziu Renault D12 4×2. Zabudowa została w całości wykonana z kompozytów, jest podzielona na trzy przedziały: sztabowy, dyspozytorski i techniczny. Wnętrze zapewnia miejsce pracy dla ośmiu strażaków. Wyposażony jest w systemy teleinformatyczne pozwalające na sprawne prowadzenie działań.

Samochód dowodzenia i łączności trafił do Podlaskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej na mocy umowy użyczenia podpisanej z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. Wcześniej znajdował się na wyposażeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

W Komendzie Wojewódzkiej PSP zastąpił lekki samochód dowodzenia i łączności Mercedes Sprinter, który decyzją Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego został przeniesiony do Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach.

Renault na swoim koncie ma już pierwszą akcję. Był wykorzystany podczas niedawnego pożaru składowiska w Studziankach pod Białymstokiem.

Foto dzięki uprzejmości KW PSP Białystok 

o autorze

Redakcja/Łukasz