Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni i strażnicy miejscy wzięli udział w ćwiczeniach, które odbyły się na ulicy Wodzisławskiej w Pszczynie.

Scenariusz ćwiczenia zakładał zderzenie samochodu osobowego z autobusem, którym podróżowali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Zablokowany został prawy pas ruchu w kierunku Pawłowic.

W wyniku wypadku kierująca samochodem osobowym poniosła śmierć na miejscu. W pierwszej kolejności do szpitali zostały przetransportowane cztery najciężej ranne osoby – dwie Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu, a dwie karetkami do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Do pszczyńskiego szpitala trafiło także sześć innych poszkodowanych osób. Ranni nie wymagający natychmiastowej hospitalizacji oraz pozostali uczestnicy wypadku po opatrzeniu na miejscu przez służby medyczne trafili do specjalnie przygotowanego pomieszczenia w Powiatowym Zespole Szkół nr 2. Tam został uruchomiony także punkt informacyjny prowadzony przez gminę, gdzie rodzice poszkodowanych mogli otrzymać niezbędne informacje. Starostwo Powiatowe w Pszczynie uruchomiło także dla poszkodowanych i ich rodzin pomoc psychologiczną. W działania zaangażowane były powiatowe i gminne centrum zarządzania kryzysowego.

W działaniach udział brały zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie, OSP Studzienice, Jankowice i Rudołtowice, pogotowie ratunkowe, policja i straż miejska.

Celem tych ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności współdziałania poszczególnych służb i instytucji podczas wystąpienia wypadku drogowego z dużą ilością poszkodowanych. Z tego typu zdarzeniem możemy się spotkać w każdej chwili, mam jednak nadzieję, że nigdy do takiego masowego wypadku na naszym terenie nie dojdzie – powiedział starosta pszczyński, Paweł Sadza, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Foto. Starostwo Powiatowe w Pszczynie

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl