Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘BIAŁYSTOK’ została powołana w kwietniu 2014 roku i jest jedyną tego typu grupą na terenie województwa podlaskiego.

Grupę powołano na bazie jednostek ratowniczo – gaśniczych nr 2 i 3 w Białymstoku. Realizuje ona poziom gotowości A, B i C. W przypadku poziomu gotowości A i B, w skład wchodzi cały stan zmianowy JRG 2, czyli 44 strażaków, w tym kierownictwo jednostki. W przypadku realizacji poziomu gotowości C do grupy zostają włączone wydzielone siły i środki JRG 3.

W skład grupy wchodzą:

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy MAN TGM 13.290/Stolarczyk. Wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, autopompę o wydajności 2500 l/min, armaturę wodno-pianową, sprzęt OUO, zestaw ratownictwa medycznego, sprzęt burzący, pilarki, agregat prądotwórczy, motopompę itp.

Samochód ratownictwa technicznego Renault Midlum/WISS. Posiada trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, poduszki pneumatyczne, generator prądu, agregaty prądotwórcze, aparaty OUO, zestaw ratownictwa medycznego itp.

 

Ciężki samochód ratownictwa chemicznego Iveco Stralis/Stolarczyk. Jest wyposażony w sprzęt pomiarowy, sprzęt ochronny ratowników, sprzęt do uszczelniania wycieków oraz usuwania substancji chemicznych, różnego typu pompy do substancji chemicznych, zbiorniki do gromadzenia i transportu substancji chemicznych, armaturę do przepompowywania, sprzęt specjalistyczny w wykonaniu przeciwwybuchowym, sprzęt pneumatyczny, hydrauliczny, oświetleniowy i wiele innego niezbędnego na potrzeby działań w ramach specjalizacji.

Lekki samochód rozpoznania chemicznego Mercedes Sprinter 4×4/WISS, na wyposażeniu posiada sprzęt do rozpoznania i stwierdzenia oraz stopnia skażenia.

Średni GBA 2,5/25 Volvo FL290 lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 5/32 Scania P340 i lekki samochód operacyjny Opel Astra z JRG 3 w Białymstoku.

Foto. własne, KM PSP Białystok 

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz