Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘BRZEG’ została utworzona w styczniu 2013 roku na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Brzegu.

Grupa liczy 56 strażaków, którzy posiadają odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia zgodne z ‘Zasadami organizacji ratownictwa technicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym’. Dowódcą grupy jest młodszy brygadier Dariusz Kulawinek, który na co dzień pełni funkcję Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Brzegu.

W skład grupy wchodzą:

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450/Szczęśniak. Na wyposażeniu posiada żuraw hydrauliczny HMF 2130-K3 o udźwigu 1800 kilogramów przy wysięgu maksymalnym wynoszącym 10 metrów, wyciągarkę hydrauliczną Superwinch H30P ze sprzęgłem pneumatycznym o uciągu 13 610 kg, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, sprzęt burzący, zestaw ratownictwa medycznego, sprzęt OUO, pilarki itp.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax/WISS wyposażony w żuraw hydrauliczny Fassi o wysięgu 18 metrów, wyciągarki: główną o uciągu 20 t i pomocniczą o uciągu 10 t, ramię holownicze o udźwigu 10 t, sprzęt ratownictwa technicznego, pilarki, sprzęt burzący.

Nośnik kontenerów Renault Kerax/WISS

Foto. Jakub Balant

Kontener inżynieryjno-techniczny/Zamet. Na jego wyposażeniu znajdują się podpory pneumatyczne i mechaniczne, zespół prądotwórczy, hydrauliczny agregat zasilający, piły do drewna, piły do stali i betonu, elektronarzędzia, przedłużacze, latarki.

Lekki samochód kwatermistrzowski Nissan Navara.

Jeszcze w 2021 roku grupa doposażona zostanie w ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault z rotatorem.

SGRT ‘BRZEG’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A i B.

Obszar chroniony w poziomie A to województwo opolskie, a w poziomie B województwo opolskie i powiat kępiński w województwie wielkopolskim.

Od momentu powstania SGRT „Brzeg” była dysponowana wielokrotnie do działań ratowniczo-gaśniczych, między innymi do Katowic, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym w dniu 23.10.2014 r. w wyniku czego doszło do zawalenia się tego budynku, do Grodkowa, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym w dniu 12.02.2017 r., do Kędzierzyna-Koźla, gdzie doszło do pożaru w wyniku wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym w dniu 6.06.2019r., do miejscowości Schodnia, gdzie doszło do przysypania 2 pracowników podczas prac prowadzonych w wykopie w dniu 18.04.2019 r., do Kędzierzyna-Koźla, gdzie do kanału gliwickiego wpadł dźwig stojący na barce w dniu 25.03.2020 r., oraz ponownie do Kędzierzyna-Koźla, gdzie doszło do pożaru obiektu produkcyjno-magazynowego z częścią biurowo-socjalną w wyniku wybuchu pyłu magnezu w dniu 30.12.2020r – poinformowała nas Komenda Powiatowa PSP w Brzegu.

Foto. KP PSP Brzeg

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl