Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘KRAKÓW’ została powołana w lipcu 2014 roku rozkazem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Grupa funkcjonuje na bazie sił i środków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Krakowie. Obecnie liczy 65 strażaków systemu zmianowego oraz dwóch dowódców, posiadają oni przeszkolenie z obsługi ciężkiego samochodu ratownictwa, ukończone kursy sygnalisty hakowego i stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych oraz uprawnienia do obsługi żurawi samojezdnych, HDS-ów, koparek i koparko-ładowarek.

Strażacy mają do dyspozycji:

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania G450/Szczęśniak. Wyposażony jest m.in. w żuraw hydrauliczny o maksymalnym udźwigu 8,3 tony i wysuwie 18m, wciągarkę hydrauliczną o uciągu 6,35 tony i długości liny 60m oraz generator prądotwórczy o mocy 20kV i sprzęt ratownictwa technicznego.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault K460 8×4/WISS. Na wyposażeniu wozu znajduje rotator o udźwigu 58 ton, siedem wciągarek i ramię holownicze do usuwania uszkodzonych pojazdów o nośności 25 t.

Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Suzuki Grand Vitara 4×4.

Przyczepa ratownictwa technicznego z podporami do szybkiej stabilizacji.

Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej A.

Obszar chroniony to miasto Kraków i powiaty: krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki, myślenicki, bocheński, suski, limanowski, nowotarski i tatrzański.

Foto. Grzegorz Fortuna, Krakow112.pl, KM PSP Kraków

 

o autorze

Redakcja/Łukasz