Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘POZNAŃ-7’ jest jedną z dwóch tego typu grup w województwie wielkopolskim. Została powołana w 2013 roku.

Grupa początkowo działała w oparciu o siły i środki z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 4, 6 i 7 w Poznaniu. W tej chwili działa na bazie JRG 6 i 7.

W skład grupy wchodzi 51 funkcjonariuszy z JRG 7, wspomaganych przez zastęp JRG 6. Mają oni do dyspozycji:

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy MAN TGM 18.340/Moto-Truck. Posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, autopompę o wydajności 3200 l/min, armaturę wodno-pianową, sprzęt OUO, motopompa, zestaw narzędzi hydraulicznych, sprzęt burzący, agregat oddymiający, zestaw ratownictwa medycznego, drabiny itp.

Dźwig Liebherr LTM 1040 o udźwigu 40 ton.

Ciężki samochód ratownictwa drogowego Renault K520 8×4/Szczęśniak wyposażony obrotowy wysięgnik teleskopowy tzw. rotator Boniface 1060S o maksymalnych wysięgu 11,3 m i maksymalnym udźwigu 54,4 t, maksymalny kąt pracy to 60 stopni; ramię holownicze SDU4 wyprodukowane przez firmę Miller Industries, jego siła holująca wynosi 40 000 kg i siedem wyciągarek.

Mikrobus Volkswagen T5.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax 430.19/WISS. Na wyposażeniu znajduje się żuraw hydrauliczny o udźwigu 6 ton, wyciągarkę o uciągu 13,3 t, generator prądotwórczy, zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, sprzęt burzący, sprzęt pomiarowy itp.

SGRT ‘POZNAŃ-7’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A i B.

Obszar chroniony to województwo wielkopolskie bez powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, wolsztyńskiego i złotowskiego oraz dwa powiaty w województwie zachodniopomorskim: drawski i wałecki.

Foto. rogozno112.pl, KM PSP Poznań

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl