Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego ‘ŚWIEBODZIN’ została powołana rozkazem Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 19 lutego 2013 roku.

W skład grupy wchodzi 42 funkcjonariuszy systemu zmianowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Świebodzinie, posiadają oni uprawnienia z obsługi żurawi samojezdnych, uprawnienia do obsługi HDS i uprawnienia hakowego.  

Strażacy mają do dyspozycji następujące pojazdy:

Lekki samochód ratownictwa technicznego Iveco Daily/Szczęśniak. Wyposażony w dwa zestawy ratownictwa technicznego, sprzęt OUO, pilarki, zestaw ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy itp.

Dźwig DUT-0502 Bumar Łabędy o udźwigu 30 ton.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax/WISS wyposażony w żuraw hydrauliczny Fassi o udźwigu 6 ton, wyciągarki: główną o uciągu 25 t i pomocniczą o uciągu 20 t, ramię holownicze o udźwigu 8 t, sprzęt ratownictwa technicznego, pilarki, sprzęt burzący.

Mikrobus Opel Vivaro przeznaczony dla dowództwa SGRT.

Lekki samochód operacyjny Skoda Octavia z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Przeznaczony jest dla Oficera Łącznikowego.

Jeszcze w tym roku grupa zostanie doposażona w ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault z rotatorem. 

Opcjonalnie do dyspozycji grupy są:

Z JRG 1 w Gorzowie Wielkopolskim nośnik kontenerów Iveco Trakker 410/Zamet wraz z kontenerem inżynieryjnym w zależności od potrzeb i ciężki samochód ratownictwa technicznego MAN/Schmitz w przypadku dysponowania grupy w kierunku północnym.

Z JRG 2 Zielona Góra ciężki samochód ratownictwa technicznego MAN LA-LE 14.284/Empl w przypadku dysponowania w kierunku południowym.

Foto. KM PSP Gorzów Wlkp.

Foto. KM PSP Gorzów Wlkp.

Foto. KM PSP Zielona Góra

SGRT ‘ŚWIEBODZIN’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A i B.

Obszar chroniony:

Poziom gotowości A – województwo lubuskie z wyłączeniem powiatów: żagańskiego i żarskiego, które są w obszarze SGRT ‘BOLESŁAWIEC’,

Województwo wielkopolskie – powiat wolsztyński.

Poziom gotowości B – całe województwo lubuskie,

Województwo dolnośląskie – powiat głogowski,

Województwo wielkopolskie – powiaty: międzychodzki, nowotomyski i wolsztyński,

Województwo zachodniopomorskie – powiaty: choszczeński, myśliborski, pyrzycki, gryfiński, stargardzki, goleniowski, policki, łobeski, gryficki, kamieński, Świnoujście i Szczecin.

Foto. Świebodzin112 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz