W dniach 8-11 października br. w Santiago de Chile (Chile) odbyło się spotkanie Dowódców Grup USAR (INSARAG Team Leaders Meeting), w którym wzięła udział reprezentująca USAR Poland, delegacja Państwowej Straży Pożarnej w składzie: nadbryg. Tadeusz Jopek, st. bryg. Sławomir Wojta oraz st. kpt. Grzegorz Borowiec.

W trakcie spotkania omawiano między innymi zmiany w wytycznych INSARAG, jakie mają zostać wprowadzone w 2020 roku, plan rozwoju INSARAG na lata 2020-25 oraz zagadnienia związane z planowanym na rok 2020 Spotkaniem Globalnym INSARAG w Warszawie.

Jeden z paneli dyskusyjnych dotyczył kluczowych kierunków rozwoju INSARAG na lata 2020-25. Zagadnienia podczas niego omawiane będą częścią „Deklaracji Warszawskiej”, która ma zostać przyjęta w przyszłym roku w Warszawie. Panel odbył się pod przewodnictwem Polski – prowadził go st. kpt. Grzegorz Borowiec wraz z przedstawicielami pozostałych Grup Regionalnych INSARAG.

Na zakończenie całego spotkania nadbryg. Tadeusz Jopek, Zastępca Komendanta Głównego PSP, zaprosił wszystkich zgromadzonych gości oraz przedstawicieli wszystkich krajów wchodzących w skład INSARAG do udziału w Spotkaniu Globalnym INSARAG, które odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. Na ręce Zastępcy Komendanta Głównego Prezydent Bomberos de Chile Raúl Bustos Zavala przekazał ryngraf chilijskich strażaków, będący znakiem uznania wkładu Polski w działania INSARAG.

Polska podczas kolejnego Spotkania Regionalnego INSARAG, które odbędzie się w dniach 24-25 października br. w Palermo przejmie od Włoch przewodnictwo w Grupie Regionalnej AEME (Africa, Europe, Middle East). Przewodnictwo trwać będzie rok, a zostanie zwieńczone Spotkaniem Globalnym INSARAG 2020 w Warszawie. Będzie to trzecie tego typu spotkanie w historii INSARAG – poprzednie spotkania odbyły się w 2010 r. w Japonii oraz w 2015 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz